پنج شنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » داستان » آلبوم تمبر خاله شیرین

آلبوم تمبر خاله شیرین

به نام خدا

خاله شیرین، خاله ی مادرم زن جالبی است. او همیشه خودش را با جمع آوری تمبر، قوطی کبریت، مداد تراش ، ناخن گیر و چیزهایی شبیه آنها سرگرم می کند. مادرم گفته بود: (( خاله شیرین کلکسیون جمع می کند.کلکسیون یعنی مجموعه ای از چیزهای شبیه به هم. او چند تا کلکسیون دارد، اما کلکسیون تمبرش از همه جالبتر و با ارزشتر است.))

خیلی دلم می خواست کلکسیون های خاله شیرین را ببینم. مادرم قول داد که یک روز مرا به خانه ی خاله شیرین ببرد و از او خواهش کند تا کلکسیون هایش را به من نشان بدهد. یک روز تعطیل همراه پدر و مادر و برادر کوچکم به دیدن خاله شیرین رفتیم. او تنها زندگی می کرد. فرزندانش ازدواج کرده بودند و شوهرش هم سال پیش از دنیا رفته بود.خاله شیرین با خوشرویی از ما پذیرایی کرد. سپس ما را به اتاق بزرگی برد که چند ویترین شیشه ای در آن قرار داشت. توی هر ویترین مجموعه ای از چیزهایی که جمع آوری کرده بود، دیده می شد. یک قسمت قوطی کبریت هایی با اندازه ها و جعبه های مختلف به چشم می خورد. در ویترین بعدی تعدادی مداد تراش با شکل های مختلف مثل ماشین، عروسک، دوچرخه و سه چرخه، سطل زباله و پلنگ صورتی چیده بود. ناخن گیرهایش هم هر کدام به یک اندازه و شکل بودند. تعدادی گیره سر و سنجاق سینه هم در ویترین بعدی به چشم می خورد. خاله اسم اتاقش را موزه کوچولو گذاشته بود. چندتا آلبوم تمبر هم روی میز گردی در وسط اتاق دیده می شد. همراه پدر و مادر و برادرم تمام مجموعه ها یا به قول خاله شیرین، کلکسیونها را تماشا کردیم و آلبوم های تمبر را ورق زدیم. دیدن تمبرهای قدیمی که بسیاری از آنها از روی پاکت نامه ها جدا شده بودند برای همه ی ما جالب بود. بعضی از تمبرها خیلی قدیمی و مال سالها پیش بودند. تعدادی تمبر خارجی مربوط به کشورهای عربی و اروپایی هم بین آنها بود. پدرم با دیدن تمبرها گفت: ((این روزها با وجود تلفن و موبایل و ایمیل یعنی نامه های الکترونیکی، مردم کمتر برای هم نامه می نویسند و پست می کنند.))

خاله شیرین آهی کشید و گفت: ((یادش به خیر آن روزهایی که نامه رسان در خانه را می زد و نامه را به دست گیرنده می داد. مردم نامه را می نوشتند و در پاکت می گذاشتند، روی پاکت تمبر می زدند و آن را به صندوق پست می انداختند. در اداره پست نامه ها را جدا می کردند و مهر می زدند و به مقصد می رساندند. بسیاری از تمبرهایی را که اینجا می بینید، از روی پاکت نامه هایی جدا کرده ام که خواهران و برادران و دوستان و آشنایان برایم می فرستادند. آنها در شهرهای مختلف زندگی می کردند. ما مرتب برای هم نامه می نوشتیم و به وسیله نامه از حال یکدیگرخبردار می شدیم.))

برادرم پرسید: (( برای چی روی پاکت نامه ها تمبر می چسباندند؟ اگر تمبر نمی  زدند چی می شد؟))خاله خندید و ما را به اتاق پذیرایی برد. همه دور هم نشستیم. خاله رو به برادرم کرد و گفت: ((پسرم، در زمانهای قدیم نامه ها را به وسیله حیوانات از شهری به شهری و از کشوری به کشور د یگر می بردند. در آن زمان کاروانسراهایی وجود داشت که نامه رسان در آنجا نامه ها و بسته های خود را به نامه رسان دیگری می داد تا او بقیه راه را برود و نامه را برساند.این کاروانسراها را به زبان خارجی”پست” می نامیدند. کلمه تمبر پست از همین زمان مورد استفاده قرار گرفت. تمبر پست در واقع دستمزدی است که فرستنده ی نامه برای رساندن نامه ها و بسته های خود می پردازد. سالها پیش، فکر می کنم، در حدود 180 سال قبل، یک مرد انگلیسی به دولت انگلیس پیشنهاد کرد که برای جابجایی نامه ها از تمبر استفاده شود. وقتی کشور انگلستان برای جابجایی نامه ها تمبر را به وجود آورد، کشورهای دیگر هم استفاده از تمبر را یاد گرفتند واین کار کم کم در کشورهای دیگر هم رواج یافت)).

آن روز در خانه ی خاله شیرین به ما خیلی خوش گذشت. چند تا کلکسیون (مجموعه) دیدیم و چیزهای تازه یاد گرفتیم.

آلبوم تمبر خاله شیرین.نویسنده:مهری طهماسبی دهکردی

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

چوپان کوچک(داستان سوم : عروسک)

داستان سوم : عروسک نویسنده: محمدجواد  ننه آسمان چادرسفیدش را ازسرش برداشته ودرحال پوشیدن چادرسیا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *