سه شنبه , ۱ اسفند ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » متفرقه » ارشمیدس

ارشمیدس

به نام خداوند جان و خرد

بچه های عزیزم می خواهم شما را با ارشمیدس آشنا کنم. او دانشمند و ریاضیدان بود و در کشور یونان در شهر سیراکوز در سال ۲۱۲ قبل از میلاد به دنیا آمد.
در جوانی برای یادگیری علم و دانش به شهر اسکندریه رفت. ارشمیدس انسانی دقیق و باهوش بود و بیشتر وقتش را به مطالعه و تحقیق می گذراند. می گویند یک جواهر ساز برای پادشاه یونان تاجی از طلا ساخته بود. پادشاه به جواهرساز شک داشت و فکر می کرد که او مقداری از طلاهایی را که برای ساختن تاج از او گرفته برای خودش برداشته و به جای آن مقداری نقره را با طلا مخلوط کرده و تاج را ساخته است. شاه از ارشمیدس خواست در این مورد تحقیق کند تا ببیند آیا شک او به جواهرساز درست بوده یا نه. ارشمیدس در این فکر بود که راهی پیدا کند تا بدون خراب کردن تاج بفهمد جواهرساز چه مقدار طلا و چه مقدار نقره برای ساختن تاج مصرف کرده است. او مدتها در این مورد فکر کرد. تا این که روزی در حمام فکری به خاطرش رسید. در آن زمان حمام ها خزینه داشتند و مردم خودشان را داخل خزینه می شستند. (خزینه جایی بود شبیه به استخرهای امروزی). آن روز وقتی ارشمیدس به داخل خزینه رفت و توی خزینه نشست و دید که آب خزینه بالاتر آمد، او فوراً تشخیص داد که بدن او مقدار معینی از آب را داخل خزینه جابه جا کرده است. این مسئله فکراو را به خود مشغول کرد. با خود گفت اجسام هم اندازه مقدار آب یکسانی را جابجا می کنند ولی از نظر ظاهری یک شمش نیم کیلویی طلا از یک شمش نیم کیلویی نقره کوچکتر است. زیرا طلا تقریباً دو برابر نقره وزن دارد. بنابراین یک شمش طلا باید مقدار کمتری آب را جابه جا کند. این فرضیه (تئوری) ارشمیدس بود او برای اثبات فرضیه اش شروع به آزمایش کرد. برای آزمایش نیاز به ۳ وزنه با وزن های مساوی داشت. این ۳ وزنه عبارت بودند از تاج شاهی، هم وزن آن طلای ناب و دوباره هم وزن آن نقره ی ناب. او در آزمایش خود تشخیص داد که تاج شاهی میزان آب بیشتری را نسبت به شمش طلای هم وزنش پس می راند ولی این میزان آب کمتر از میزان آبی است که شمش نقره هم وزن آن را جابه جا می کند. به این ترتیب ثابت شد که تاج شاهی از طلای ناب و خالص ساخته نشده بلکه جواهر ساز متقلب آن را از مخلوطی از طلا و نقره ساخته است. به این ترتیب ارشمیدس این راز را کشف کرد که می توان وزن اجسام سخت را با کمک مقدار آبی که جابجا می کنند اندازه گیری کرد. به این قانون وزن مخصوص یا چگالی می گویند. وزن مخصوص یا چگالی را اصل ارشمیدس می نامند. هنوز هم پس از ۲۳ قرن بسیاری از دانشمندان در محاسبه های خود از اصل ارشمیدس استفاده می کنند.

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

اختلال یکپارچگی حسی

به نام خدا از وقتی بازنشسته شده ام، دیگر به کلاس درس قدم نگذاشته و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *