یکشنبه , ۲۶ آذر ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » مطالب علمي » دانستنی ها

دانستنی ها

*مایعی که روی ماست جمع می شود چیست ؟آیا باید آن را دور ریخت ؟

این مایع به آب ماست شهرت دارد. وقتی باکتری های تبدیل کننده شیر به ماست، به قدر کافی رشد کنند، شیر دلمه می بندد. پروتئین ها در هم فرو می روند و ماست درست می شود .

آب ماست ممکن است آبکی به نظر برسد، اما آب نیست و محتوی مواد معدنی و پروتئین و قند شیر(لاکتوز) است. بنابراین آن را دور نریرید و با بقیه ماست قاطی و مصرف کنید.
یا می دانید چرا گوشت مرغ سفید است ولی گوشت اکثر پرندگان شکاری تیره است ؟

گوشت اکثر پرندگان مانند کبک ، کبوتر ، اردک و … تیره است و فقط گوشت سینه و بال مرغ و بوقلمون سفید است .

پرندگان دو نوع فیبر ماهیچه ای دارند : فیبر قرمز و فیبر سفید .

فیبرهای قرمز حاوی ماده ای بنام میوگلوبین است که قرمز رنگ است و موجب میشود که فیبرهای قرمز توانایی بیشتری برای فشار و کار داشته باشند .

بیشتر پرندگان شکاری برای یافتن غذا و پروازهای طولانی برای کوچ کردن نیازمند به ماهیچه های قوی هستند بنابر این در این پرندگان فیبر قرمز بیشتر است و رنگ گوشت پرنده تیره به نظر میرسد .

ولی از آنجا که مرغ خانگی و یا بوقلمون زندگی راحتتری دارند و از بالهایشان و عضلات سینه استفاده نمی کنند فیبر سفیدشان بیشتر است و گوشت سینه آنها سفید است و چون فقط راه می روند گوشت ران آنها کمی تیره است .

آیا ماهیها می خوابند ؟‌ ‌

می دانید تعریف خواب  چیست ؟

تعریف خواب : وضعیت طبیعی و منظم استراحت برای جسم و مغز که در خلال آن چشمها معمولا بسته می شوند و طی آن یا هیچ حرکت اختیاری و تفکر آگاهانه ای وجود ندارد یا اگر دارد بسیار اندک است .

احتمالا  وقتی چنین تعریفی  از خواب می کردند به فکر ماهی ها  نبودند  .

هیچ یک از انواع ماهی ها پلک ندارند تا به هنگام خواب  آنرا ببندند و خیلی از ماهی ها هرگز از شنا کردن باز نمی ایستند .

خواب ماهی ها به خستگی  ما شباهت دارد . یعنی ما چشمانمان باز است و بسیاری از چیزها را می بینیم ولی به خاطر نمی سپاریم ولی اگر یک اتفاق ناگهانی رخ دهد از جا می پریم .

یعنی ماهی ها همچنان که در اب غوطه ورند از تکاپو دست می کشند و به نظر می رسد که به خواب رفته اند ولی نسبت به خطرهائی که تهدیدشان می کند کاملا هوشیارند و تمام شب را به حالت نیمه خواب و نیمه بیدار هستند .

 

آیا می دانید چرا پرندگان به هنگام خواب روی یک پا می خوابند؟

آیا تا به حال پرنده ای را که خوابیده است ، دیده اید ؟  فکر می کنید چرا آنها روی یک پا می خوابند و گاهی سرشان را لای بالشان می کنند   .

قبل از دیدن جواب ، کمی فکر کنید. 

پای پرندگان فاقد پر است و برای اینکه پرنده گرمای خود را از طریق پاهایش از دست ندهد یکی از پاهایش را زیر بالش می برد و فقط روی یک پا می خوابد .

نگران نباشید آنها با همان یک پا نیز کاملا می توانند تعادل خود را حفظ کنند و نیافتند   .

به نظر میرسد به همین علت است که پرنده سرش را زیر بال خود می برد .

شاید اگر پتو داشت از این کارها نمی کرد !!

منبع: سایت کودکان

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

چگونه قند و شکر درست می کنند؟

قند یکی از قدیمی ترین فرآورده هایی است که بشر توانسته آن را از طبیعت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *