پنج شنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » مناسبت ها » روز جهاني معلولين

روز جهاني معلولين

شعار سال 2012 روز جهاني معلولين:

از بين بردن موانع براي ايجاد جامعه اي فراگير و قابل دسترس براي همه

بيش از يك ميليارد نفر يا تقريباً 15 درصد جمعيت جهان با نوعي ناتواني زندگي مي كنند.بين 110 ميليون نفر (2/2 درصد) تا 190 ميليون ( 8/3 درصد) معلول 15 سال به بالا، مشكلات عملكردي قابل ملاحظه اي دارند.در بين علل ناتواني ، ناتواني هاي مربوط به سالخوردگي و شرايط نامناسب سلامت و بهداشت رو به افزايش است و افراد داراي ناتواني امكان دسترسي كمتري به خدمات بهداشتي و مراقبت هاي سلامتي دارند و به نيازهاي بهداشتي و سلامتي آنها كمتر پاسخ داده شده است.

افراد داراي ناتواني يا به عبارتي « بزرگترين اقليت جهان » اغلب براي شركت در فعاليت هاي اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي با موانعي روبه رو مي شوند. اين موانع به اَشكال مختلف بروز مي كنند؛مانند آنهايي كه در ارتباط با محيط فيزيكي و يا فناوري اطلاعات و ارتباطات هستند و يا آنهايي كه به سياست ها و قانون گذاري ها، نگرش ها و يا تبعيض هاي اجتماعي مربوط مي شوند. در هر حال، افراد داراي ناتواني امكان دسترسي برابر و يكسان به خدمات اجتماعيمثل آموزش، استخدام، مراقبت هاي بهداشتي، سلامتي،اياب و ذهاب، عدالت يا مشاركت هاي سياسي را مانند افراد عادي، ندارند.

شواهد و قرائن نشان مي دهد هر گاه موانع فراگير سازي اجتماعي برطرف شود، افراد داراي ناتواني قادر خواهند بود در زندگي اجتماعي به طور كامل مشاركت كرده و از مزايا و منافع آن بهره مند شوند.

موانعي كه افراد داراي ناتواني با آنها دست به گريبان اند نه تنها به آنها بلكه به كل جامعه آسيب رسانده و مانع پيشرفت آن مي شوند. بنابراين جامعه اي به رشد و توسعه همگاني دست مي يابد كه همه افرادش به طور برابر و يكسان به امكانات اجتماعي دسترسي داشته باشند.

http://seo.medu.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=5d3d5644-ae30-47be-a251-278980bccd89

پيمان نامه حقوق معلولين اذعان دارد كه وجود موانع ، هسته مركزي تمام ناتواني هاست . بر اين اساس، ناتواني مفهومي است كه از تعامل افراد آسيب ديده با موانع محيطي و نگرشي كه سد راه مشاركت كامل آنها در جامعه براساس فرصت هاي برابر است، بوجود مي آيد.

براي پيمان نامه حقوق معلولين ، فراگيرسازي و توانايي دسترسي به امكانات اجتماعي را به عنوان حق ذاتي و اساسي افراد داراي ناتواني مي داند و به آن فقط بعنوان هدف نگاه نكرده بلكه آن را پيش نياز يا لازمه بهره مندي از ساير حقوق مي داند . ماده 9 اين پيمان نامه يعني توانايي دسترسي، به دنبال توانمندسازي افراد داراي ناتواني براي داشتن يك زندگي مستقل و مشاركت كامل آنان در توسعه اجتماعي است. اين پيمان نامه از انجمن هاي دولتي و غيردولتي مي خواهد تا ضمن حذف موانع موجود، شاخص هاي مناسبي را براي اطمينان از
توانايي دسترسي افراد داراي ناتواني به امكانات اجتماعي يكسان با ساير افراد جامعه، تعيين نمايند تا دسترسي به اهداف هزاره ميسر شود.

برگزاري مراسم روز جهاني معلولين فرصت مغتنمي است تا با تمركز بر حذف تمام موانع موجود در جامعه، فرهنگ ايجاد فرصت هاي برابر دسترسي به امكانات اجتماعي را براي همه ترويج نماييم.

 شعارهاي سال هاي قبل:

2011: با هم براي دنيايي بهتر براي همه: شركت دادن افراد داراي ناتواني در توسعه

2010: انجام تعهدات: تا سال 2015 و پس از آن، توجه به ناتواني را در اهداف توسعه هزاره به يك جريان غالب تبديل كنيم

2009: اهداف توسعه هزاره را فراگير كنيم:افراد داراي ناتواني و جوامعشان را در سرتاسر جهان قدرتمند سازيم

2008: منزلت و عدالت براي همه ما

2007: كار مناسب براي افراد داراي ناتواني

2006: دسترسي به رسانه هاي الكترونيكي

2005: حقوق افراد معلول،اقدام در جهت توسعه

2004: هيچ چيز در باره ما، بدون ما قابل قبول نيست

2003: صداي خودمان

2002: زندگي مستقل، پايدار و قابل تحمل

2001: مشاركت كامل و برابري

2000: تأمين كار در زمينه فن آوري اطلاعاتهمه

1999: دسترسي براي همه در هزاره جديد

1998: هنر، فرهنگ و زندگي مستقل

 منبع:سازمان آموزش  و پرورش استثنایی کشور

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

روزمعلّم

به نام خدا روز معلم مبارک باد **** الان فصل بهاره ماه اردیبهشته معلم ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *