پنج شنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:

عطار نیشابورى

فریدالدین عطار نیشابورى

یكى از نوابغ، بزرگان سخنور و عارف قرن ششم و هفتم ،در كدكن از توابع شهر نیشابور به دنیا آمد. وى علاوه بر آموختن طب (در همان اوان نوجوانى)، به قرآن، حدیث، فقه، تفسیر، طب، نجوم و كلام و ادب معرفت داشته است. عطار مردى پركار و فعال و بلند همت بود. به طورى كه همانند سایر شاعران به مدح پادشاهان نپرداخت.خودش نیز مى گوید:

شكر ایزد را كه دربارى نیم

بسته هر ناسزاوارى نیم

می گویند وى در سال 618 هـ.ق در حمله مغولان كشته شد.از آثار منظوم وى مى توان به الهى نامه،اسرارنامه، مصیبت نامه، خسرونامه، منطق الطیر و مختارنامه و دیوان اشعارش اشاره داشت. «تذكرة الاولیاء» معروف ترین اثر منثور عطار نقل حكایات 72تن از بزرگان و عالمان دین است. در مثنوى هاى عطار قصه هاى فراوانى با مضامین مختلف و متنوعى گاه با جنبه تمثیلى و سمبلیك براى بیان ادعاى شاعر به چشم مى خورد. اكثر قصه هاى وى كوتاه و با نكته هاى ظریف فراوان مى باشد. گاهى نیز وى از سخنان دیگر بزرگان بهره جسته است. مثلاً منطق الطیر را با استناد از «رسالة الطیر» ابوعلى سینا و یا داستان شیخ صنعان را در همان منظومه از «تحفة الملوك» منسوب به غزالى اقتباس كرده است. شاعر در قصه هایش علاوه بر عرفان و جنبه هاى گوناگون آن با اسطوره نیز مأنوس بوده است.

منطق الطیر: در  این کتاب  داستان  زیبایی نقل  شده از سفر پرندگان به  سوی سیمرغ که همه با هم به  سوی کوه  قاف پرواز کردند اما بسیاری  از آنها در راه، توان خود را از  دست دادند و  سفر را نیمه تمام گذاشتند و در پایان تنها سی پرنده  به  قله ی قاف رسیدند و دریافتند که  سیمرغی وجود ندارد  بلکه آن  سیمرغ خودشان هستند که به مقصد رسیدند و کارشان را نیمه کاره رها نکردند و بازنگشتند.

قصه اسكندر و مرگ او در باب آب حیات هم یکی  از داستان های کتاب  الهی  نامه ی عطار  است و خلاصه اش چنین است:

روزى اسكندر در كتابى دریافت كه آب حیات (آب زندگانی)باعث زندگانى جاوید مى گردد.

سكندر را در كتابى دید یك روز     كه هست آب حیات آب دل افروز

كسى كز وى خورد خورشید گردد    بقاى عمر او جاوید گردد

دیگر این كه اسكندر فهمید كه سُرمه دان و طبل بزرگى وجود دارد كه اگر آن ها را بیابد و هرگاه به مرض و درد قولنج دچار شود اگر برطبل دست بزند بیمارى ش فوراً خوب مى شود و اگر هم از سرمه دان یك میل به چشمش بكشد تمام فرش تا عرش در مقابلش عیان مى شود.

سكندر را به غایت آرزو خاست     كه او را گردد این سه آرزو راست

اسكندر به جست وجو پرداخت. تا این كه با نشانى هایى كه در دست داشت به كوهى رسید و آن را شكافت و پس از ده روز و ده شب خانه اى پیدا كرد در آن را گشود و سُرمه دان و طبلى در آن جا بود.

كشید آن سرمه و چشمش چنان شد      كه عرش و فرش در حالش عیان شد

اما اسكندر طبل را به گوشه اى نهاد و براى یافتن آب حیات به هندوستان راهى شد. در راه با موانعى برخورد كرد تا این كه به بابل رسید و درد قولنج به سراغش آمد:

به بابل آمدش قولنج پیدا    ز درد آن فرود آمد به صحرا

بسى بگریست اما سود كى داشت    كه مرگ بى محابا را ز پى داشت

تا این كه برایش حكیم ماهرى آوردند و او گفت: اگر آن طبل را نزد خویش حفظ مى كردى دیگر این درد در تو نمى ماند.

از آن بر باد دادى عالمى تو    كه قدر آن ندانستى دمى تو

اگر آن همچو جان بودى عزیزت   رسیدى شربتى زان چشمه نیزت

حكیم گفت: اما با همه این وجود دنیایى كه مى خواهى در آن جاویدان بمانى بهاى چندانى ندارد:

چنین ملكى كه كردى تو در او زیست    ببین تا این زمان بنیاد برچیست

چنین ملكى چرا بنیاد باشد     كه گر باشد وگرنه باد باشد

وى بر این عقیده بود كه دنیایى كه بقاى آن وابسته به یك طبل كم ارزش باشد چقدر مى تواند بیهوده و گزاف باشد. اسكندر با شنیدن این سخنان شاد گشت و به راحتى جان به جان آفرین تسلیم كرد

اگر بر جان تو تابنده گردد

دلت كونین را بیننده گردد

اگر تو راه علم و عین دانى

ترا شرم است آب زندگانى

(این مطالب با مراجعه به  سایت تبیان نوشته شده است.)

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

حافظ شیرین سخن

به نام خدا 20مهرماه هر سال روز بزرگداشت خواجه حافظ شیرازی است.خواجه شمس‌الدین محمد شیرازی …

۲ دیدگاه

  1. روحشان شاد
    ممنون از سایت عالی تون

  2. درود بر مفاخر ایران و تشکر از شما جهت نشر آگاهی و اطلاعات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *