پنج شنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » مناسبت ها » عید مبعث

عید مبعث

به نام خدا
روزی روزگاری در میان مردمی نادان و ناآگاه مردی زندگی می کرد که با همه ی مردم فرق داشت. او خوش اخلاق، مهربان، درستکار و با ایمان بود. بیشتر مردم در آن زمان بت پرست بودند یعنی مجسمه هایی از چوب و سنگ و خاک درست می کردند و آنها را می پرستیدند و می گفتند این مجسمه ها خدا و آفریدگار ما هستند. بعضی ها هم ماه و خورشید را خدای خودشان می دانستند. این مردم آداب و رسوم خیلی بدی داشتند، آنها برای دختران ارزشی قائل نبودند و وقتی زنی دختری به دنیا می آورد، شوهرش ناراحت می شد و گاهی دختر کوچولو را مثل یک جسد بیجان به خاک می سپرد تا بمیرد و مایه ننگ او نباشد. گاهی این مردم بر سر مسائل خیلی بی اهمیت، سالها با هم دشمنی و کینه و جنگ داشتند. هر قبیله ای که زور و قدرت و اسلحه و مردان جنگجوی بیشتری داشت به قبیله های دیگر زور می گفت و از آنها باج می گرفت و بیشتر ظلم و ستم می کرد. یک عادت بد دیگر این مردم، برده داری و برده فروشی بود. آنها انسانهای دیگر را در جنگها اسیر می کردند و وادارشان می کردند برایشان کارکنند بدون آن که مزدی بدهند یا رفتار خوبی با آنها داشته باشند. برده ها انسانهای محروم و بی پناهی بودند که به اعتقاد ستمگران و زورگویان هیچ حق و حقوقی نداشتند و با آنها مثل یک کالا رفتار می شد یعنی خرید و فروش می شدند و افراد آزاد صاحب آنها می شدند. این مردم رفتارهای زشت دیگری هم داشتند و تمام این رفتارها به دلیل نادانی و جهل و ناآگاهی آنها بود برای همین دورانی را که آنها زندگی می کردند، دوران جاهلیت یعنی دوران نادانی و ناآگاهی نام نهاده اند. در چنین روزهایی آن مرد خوب و درستکار و باایمان، از رفتار این مردم رنج می برد و نگران آنها بود، او بعضی از روزها به کوه می رفت و در غاری به نام غار حرا، دور از مردم می نشست و به خدای یکتایی که هیچ چشمی قادر به دیدن او نبود پناه می برد و با او به راز و نیاز می پرداخت. اسم این مرد محمد بود. او فرزند مردی بود به نام عبدالله و زنی به نام آمنه اما هرگز پدرش را ندیده بود زیرا پدرش قبل از تولد او از دنیا رفته بود ومادرش او را بزرگ کرده بود. اما او هم خیلی زود وقتی محمد ۶ سال بیشتر نداشت از دنیا رفته بود و محمد بدون وجود پدر و مادر یعنی یتیم بزرگ شده بود.
یک روز که محمد در غارحرا مشغول عبادت و راز و نیاز وگفتگو با خدای یکتای مهربان و نادیدنی بود، فرشته ی خدا آمد و از سوی خدا برایش پیامی آورد. پیام خدا مسئولیت سنگین راهنمایی و هدایت مردم بود. خداوند از محمد خواسته بود که به میان این مردم برود و به آنها بگوید که رفتار و کارهایشان درست نیست. بت ها خدا نیستند و انسان ها آزاد آفریده شده اند و نباید برده ی یک دیگر باشند. دخترها هم مثل پسرها انسانهایی با حقوق انسانی هستند و حق دارند زندگی کنند و مورد احترام باشند. محمد از غار بیرون رفت. این دیدار با فرشته ی خدا او را سخت آشفته و نگران کرده بود اما با ایمان قوی و دلی پاک و بی ریا دستور خداوند را اطاعت کرد و تا آخر عمرش به هدایت و راهنمایی مردم پرداخت. روزی که محمد پیام خدا را شنید و برای پیامبری انتخاب شد، روز مبعث می نامند. آن روز روز ۲۷ ماه رجب سال عام الفیل بود. از آن زمان تا کنون مسلمانانی که پیروان محمد هستند این روز را با برپاکردن جشن و ابراز شادمانی گرامی می دارند. روز سه شنبه پنجم اردیبهشت ماه امسال هم مصادف است با ۲۷ رجب و عید مبعث. این روز خوب و زیبا را به همه ی مسلمانانی که از دستورات دین انسان ساز و مبین اسلام پیروی می کنند و حضرت محمد صلی الله و علیه و آله و سلم را دوست دارند تبریک و تهنیت عرض می نمایم و امیدوارم هیچ انسانی در هیچ کجای دنیا اسیر جهل و بی خبری و تعصب نباشد.
مهری طهماسبی دهکردی

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

روزمعلّم

به نام خدا روز معلم مبارک باد **** الان فصل بهاره ماه اردیبهشته معلم ها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *