پنج شنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » داستان نوجوان » قصه ي ترمه و ديو

قصه ي ترمه و ديو

وقتي كوچك بودم و به دبستان مي رفتم ، خيلي دلم مي خواست گلدوزي ياد بگيرم. براي همين روي يك دستمال سفيد عكس گل كشيدم وسوزن و نخ گلدوزي را برداشتم و شروع كردم به دوختن.اما نخم بلند بود و مرتب گره مي خورد و مجبور مي شدم آنرا قطع كنم و دوباره سوزن را نخ كنم . از سوزن نخ كردن هم خوشم نمي آمد. مادرم مي گفت : كارهايت به كار ديو مي ماند؛ نخ بلند انتخاب مي كني تا مجبور نشوي تندتند سوزن را نخ كني غافل از اينكه نخ بلند دردسرساز است و فقط ديوها و آدمهاي تنبل نخشان بلند است. خلاصه من خيلي دلم مي خواست بدانم چرا ديوها نخ بلند انتخاب مي كنند تا اينكه روزي در يك مجله ي مخصوص كودكان قصه ي ترمه و ديو راخواندم و جواب سؤالم را گرفتم. حالا اين قصه را آنطور كه امروز به خاطر مي آورم ، براي شما عزيزان هم تعريف مي كنم تا بدانيد چرا ديوها و تنبلها نخ بلند انتخاب مي كنند:

 

قصه ي ترمه و ديو

روزي روزگاري در شهري، دختري زندگي مي كرد به نام ترمه كه در گلدوزي استاد بود . او روي پارچه گلهايي مي دوخت  كه در زيبايي بي نظير بودند و همه ي مردم شهرهم، هنر او را تحسين مي كردند. يك روز ديوي به شهرشان آمد و باعث ترس و وحشت اهالي شد. او مردم را مي ترساند و مجبورشان مي كرد برايش غذا بياورند و كار كنند. مردم از او مي ترسيدند و نمي دانستند چگونه از دستش خلاص شوند. ترمه به سراغ ديو رفت و پارچه هاي گلدوزي شده اش را به او نشان داد و گفت : در اين شهر هيچ كس نيست كه بتواند مثل من گلدوزي كند . اگر تو با من مسابقه بدهي و برنده شوي هر كاري كه بخواهي برايت انجام مي دهم ، اما اگر من برنده شوم تو بايد شهرما را ترك كني و از اينجا بروي و ديگر برنگردي.

 ديو كه خيلي مغرور بود و خودش را خيلي زرنگ مي دانست، قبول كرد. ترمه پارچه ي خودش را برداشت ، نخ كوتاهي در سوزن كرد و تندتند مشغول دوختن شد . ديو هم نخ بلندي در سوزن كرد و تا آمد آن را بدوزد ، نخ گره خورد و تا خواست گره را باز كند ، ترمه گل خودش را دوخت و برنده ي مسابقه شد و ديو كه در اين مسابقه شكست خورده بود، سرش را زير انداخت و رفت و ديگر به آنجا برنگشت.

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

هدیه‌ای برای پدر

به نام خدا هدیه‌ای برای پدر تقدیم به فرزندان شهدا بوی خوشی در خانه پیچیده …

یک دیدگاه

  1. aaaaaaaaaaallllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiibbbbbbbbbbbbbboooooooooooooooooddddddddddddddd

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *