پنج شنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » معرفی کتاب » مارگارت ماهی سفر جادویی اش را آغاز کرد

مارگارت ماهی سفر جادویی اش را آغاز کرد

گروه خبر کتابک

مارگارت ماهی، نویسنده مشهور ادبیات کودک نیوزلند، در روز ۲۳ جولای ۲۰۱۲ (۲ مرداد ۹۱) در گذشت.

مارگارت ماهی، هنگام مرگ ۷۶ سال داشت. او بیش از ۱۲۰ کتاب برای کودکان و نوجوانان نوشته است. کتاب های او به ۱۵ زبان دنیا ترجمه شده است. او نخستین غیر بریتانیایی است که موفق شده است مدال کارنگی را به دست آورد او دوبار برنده مدال کارنگی شده است.

او در سال ۲۰۰۶ نیز موفق شد جایزه هانس کریستین اندرسن، برجسته ترین جایزه ادبیات کودک جهان را به دست آورد. ماهی به ویژه برای زبانی که در آثارش به کار برده ستایش شده است. هیئت داوران جایزه هانس کریستین اندرسن او را یکی از بازسازان زبان نامیدند. روزنامه تلگراف، ویژگی زبان ماهی را از زبان یکی از شخصیت های داستانش چنین توصیف کرده است: “زبانی  بی قید و آزاد”. زبان نوشته های مارگارت ماهی، پر از تصویرسازی های شاعرانه، جادو و عناصر فرا طبیعی است.

http://ketabak.org/khabar/sites/default/files/imagecache/cn_image/khabar/201207/kh.91.5.4_0.jpg

مارگارت ماهی، عاشق خواندن کتاب هایش برای کودکان بود. او معمولا یک لباس مخصوص می پوشید و برای بچه هایی که برای کتابخوانی جمع شده بودند کتاب می خواند. او در کتاب هایی که برای نوجوانان نوشته، دنیای یک نوجوان واقعی را می کاود. نوجوانان داستان های ماهی، نیازها و اشتیاق های نوجوانان واقعی را دارند و با آن چه که تجربه می کنند، موفق می شوند تغییرات درون خود را بشناسند. از آثار ماهی در ایران، “سفرجادویی پنج خواهر“، “دختر ماه”، “دختری که در مهتاب خود را شست” و “بزرگ ترین نمایش خارج از زمین” ترجمه و منتشر شده است.

http://ketabak.org/khabar/sites/default/files/khabar/extera/201207/kh.91.5.4d_0.jpg

 

http://www.ibby.org/

 

سفر جادویی پنج خواهر

سفر جادویی پنج خواهر. نویسنده: مارگارت ماهی. تصویرگر: پاتریشیا مک کارتی. مترجم: پروین علی پور. تهران: نشر قطره، ١٣٨٩. ١٠٤ ص. ٢٥٠٠ تومان. برای ٨ تا ١٠ سال

مادربزرگ سالی برای سرگرم کردن او در یک روز گرم تابستانی، یک ردیف پنج تایی عروسک کاغذی می برد و صورت اولین دختر را نقاشی می کند؛ دختری سرکش و ماجراجو. اما پیش از آن که صورت بقیه را بکشد هر پنج خواهر دست در دست همدیگر غیبشان می زند و به سفری شگفت انگیز می روند. در این سفر به مکان های مختلف کشانده می شوند و به دست افراد مختلف می رسند. هر کس برای یکی از خواهرها چهره ای نقاشی می کند و به این ترتیب خواهرها در طول سفر نام و چهره و شخصیت منحصر به فرد خود را به دست می آورند از سوی دیگر همه ی کسانی که خواهرها را نقاشی می کنند و تغییری در آن ها به وجود می آورند، تغییری را در خودشان هم احساس می کنند و صداهایی را در ذهن خود می شنوند که تاکیدی است بر پیوند و ارتباط عناصر هستی.
این خواهرها می خواهند به راز اتحاد و یکپارچگی دنیا پی ببرند، می خواهند کار مفید انجام دهند. در این سفر از هر فرصتی استفاده می کنند تا ناشناخته ها را بشناسند. آن ها در این سفر جادویی به تجربه های فراوانی دست می یابند و صاحب هویت می شوند و بعد از سال ها غیبت به شکل شگفت انگیزی به خانه ی خود باز می گردند.
فضای شاد و زبان شوخ طبعانه در سراسر داستان در خدمت انتقال مفاهیم عمیقی مانند، تغییر، حرکت مرگ، سودمند بودن، معنای زندگی، اتحاد، غم و شادی است.

 

http://ketabak.org/tarvij/sites/default/files/imagecache/nc_image/tarvij/book/201111/safar-jadoee-5-khahar.tarvij.90.8.29.jpg

 

منبع:کتابک

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

پیش از بستن چمدان(معرفی کتاب)

رمان نوجوان عنوان: پیش از بستن چمدان نویسنده: مینو کریم زاده ویراستار: شراره وظیفه شناس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *