شنبه , ۴ آذر ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » معرفی کتاب » ماه بر فراز مانیفست

ماه بر فراز مانیفست

معرفی یک رمان مخصوص نوجوانان :ماه بر فراز مانیفست

(شناسنامه کتاب)

عنوان:ماه بر فراز مانیفست
عنوان اصلی: Moon over Manifest
نویسنده: کلر وندرپول
برگردان: کیوان عبیدی‌ آشتیانی
ویراستار: آزاده فانی
ناشران: افق
سال نشر: ۱۳۹۱

آبیلین دختر دوازده ساله ای است که پدرش، گیدئون تاکر، او را به شهر مانیفست در کانزاس نزد یک دوست قدیمی می فرستد، شهری که خود بخشی از دوران کودکی و جوانی اش را آنجا سپری کرده است.

آبیلین در نخستین شب اقامتش، جعبه ای پیدا می کند که سرآغاز کشف رازهای شهر مانیفست می شود. او پس از پیدا کردن قطب نمای یادگاری پدرش در خانه دوشیزه سادی پیشگوی شهر، ناچار می شود برای باز پس گرفتن آن نزد او کار کند. او با حضور در این خانه تلاش می کند از زن پیشگو درباره پدرش اطلاعاتی به دست بیاورد. زن داستان هایی از افراد و ماجراهای سال ١٩١٨ برای او می گوید؛ از ند گیلن پسر محبوب و ستاره دبیرستان مانیفست می گوید که در روزهای پایانی جنگ و نزدیک به بازگشت سربازان به وطن، زخمی و کشته می شود و از جینکس، نوجوانی خوش فکر ولی حقه باز می گوید که به شکلی مرموزی وارد مانیفست شده و در مدت اقامت خود در شهر به اهالی کمک می کند. ولی پس از کشته شدن ند و فاش شدن راز گذشته اش دیگر در آن شهر نمی ماند و سرگردان شهرها می شود. در تمام لحظات داستان گویی زن پیشگو عدم حضور پدر در ماجراها برای آبلین سئوال برانگیز است. در پایان می فهمد پدر کسی جز جینکس نیست و ند هم فرزند زن پیشگو بوده است. پدر با دریافت تلگرافی به مانیفست برمی گردد و آبیلین هم در سال ١٩٣۶ در شهر نقش تأثیرگذاری مشابه پدر در زمان خودش ایفا می کند و جانشین گزارشگر شهرمی شود.

اثر به مشکلات مهاجرت و کسب هویت و هم چنین به بخشی از تاریخ آمریکا در سال های ١٩١٨ و١٩٣۶ و آثار جنگ و شیوع بیماری در آن جا می پردازد. . اثربرنده جایزه نیوبری ٢٠١١ شده و ناشر حق کپی رایت را رعایت کرده است.نگارنده: فاطمه مرتضایی فرد
***************
زندگی ما، گذشته ی ما، جایی به زندگی خانواده مان گره می خورد. زندگی خانواده های ما غالبا بدون توضیح رویدادهای فراگیر تاریخی قابل بیان نیست. این طور است که حیات ما به تاریخ سرزمین مان گره می خورد. تاریخ از راه های عجیب وغریب، از طریق زندگی مشاهیر، یا رویدادهای بزرگ سیاسی در زندگی ما جریان نمی یابد، بلکه از طریق اتفاقاتی به ما مربوط می شود که نسل پدران ما را تحت تاثیر قرار داده و آن ها را به هم پیوند زده اند. ماه بر فراز مانفیست، به این معنا، رمانی تاریخی است. کلروندرپول، دو سال پیش، با نوشتن این کتاب توانست جایزه ی معتبر نیوبری را از آن خود کند. پاتریشیا ریلی گیف، برنده ی دو دوره جایزه نیوبری، در وصف ماه بر فراز مانفیست گفته است:” این بهترین کتابی است که در سال های اخیر خوانده ام.” تعریف هایی که از این کتاب شده، تمامی ندارد و بدون تردید باید این کتاب را اتفاقی چشمگیر در رمان نوجوانان آمریکایی دانست.
داستان کتاب، در دو زمان اتفاق می افتد. سال های ۱۹۱۸ و ۱۹۳۶ میلادی . اما در یک مکان: مانفیست. مانفیست، شهری تخیلی است در جغرافیای واقعی ایالت کانزاس در آمریکا. شهری ساخته ی ذهن نویسنده که آن را در دو زمان مختلق به خوبی تصویر می کند. کتاب با لیست شخصیت ها، یا همان ساکنین مانفیست، در دو زمان مختلف داستان، آغاز می شود. آبیلین، دخترک نوجوانی است که پدرش او را، در سال ۱۹۳۶، به مانفیست، نزد یکی از دوستان قدیمی اش، می فرستد. آبیلین می داند پدرش مدتی از زندگی خود را در این شهر گذرانده و از دوست قدیمی پدرش می خواهد که از آن دوران حرف بزند. هم زمان روزنامه ی شهر و نامه هایی را می خواند که متعلق به سال ۱۹۱۸ هستند. در طول این ماجراها، آبیلین به تاریخ مانفیست، زندگی پدرش و در نهایت هویت خودش پی می برد.
نوجوان امروز آمریکایی، در این داستان تاریخی، راه های مختلفی را می بیند که پدرانش در شرایطی مشابه شرایط امروز او رفته اند. پدرانی که مثل او، با مهاجرین نژادهای مختلف، جنگ و بلایای طبیعی روبه رو بوده اند. این داستان مخاطبان خود را با بخشی از تاریخ گره می زند و به همین دلیل رمانی تاریخی است؛ داستانی که تاریخ تنها ظرف رخ دادن آن نیست، بلکه ابزاری است در دست داستان تا با مخاطبش ارتباط برقرار کند.(پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان سال پانزدهم شماره ۷ )
گزیده ای از کتاب:
قاتل واقعی جونیور، فین بود که خیال داشت جینکس را مقصر
معرفی کند. پشت سر جینکس می رفته که از چیزی می ترسد و از هول،
پایش توی یکی از تله های تامپسون گیر می کند، می افتد و سرش به
قطعه سنگی می خورد.
**********
منبع: کتابک

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

نخل

به نام خدا نخل نویسنده:هوشنگ مرادی کرمانی مراد پسر بچه یتمی است که در یک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *