پنج شنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » معرفی کتاب » موشی که شاه شد: ویلی بالد،موش قدرقدرت

موشی که شاه شد: ویلی بالد،موش قدرقدرت

به نام خدا
موشی که شاه شد: ویلی بالد موش قدرقدرت
نویسنده: ویلی فرمان , مترجم: ملیحه شکوهی ,
تصویرگر: ورنر بلابست
“موشی که شاه شد” کتابی جالب از نویسنده مشهور آلمان، ویلی فرمان است. “موشی که شاه شد” داستانی درباره به وجود آمدن دیکتاتور و نقش عنصر آگاهی و اتحاد در از بین رفتن دیکتاتور است. کتاب مصور است و طرح جلد زیبایی دارد. ترجمه و ویراستاری آن روان و دقیق است.

خلاصه داستان:
گروه شادی از موش‌ها در یک خانه ی بزرگ خاکستری زندگی می‌کردند. آنها همیشه در هنگام بروز مشکلات، رای‌گیری و مشورت می‌کردند تا این که روزی وجود دشمن، «گربه»، آنها را به وحشت انداخت. آنها برای جنگیدن با دشمن، رئیس بزرگی خواستند. «ویلی بالد»، موش قوی و دم‌دراز رئیس بقیه موش‌ها شد و کم‌کم با وضع قوانین سخت تبدیل به یک دیکتاتور شد و روزگار موش‌ها را سیاه کرد. اما لیلی موشه که به دستور دیکتاتوربه کتابخانه فرستاده شده با خواندن کتاب و کسب دانایی، موشها را از خواب غفلت بیدار میکند و آنها دوباره به روزهای خوش گذشته برمی گردند.
بخش هایی از کتاب را با هم می خوانیم:
«در خانه بزرگ خاکستری، گروه شادی از موشها زندگی می‌کردند. شبها وقتی چراغها خاموش می‌شد و انسان‌های غول پیکر می‌خوابیدند، موشها از لانه‌های خود خارج می‌شدند و در حالی که سبیل‌هایشان را بالا نگه می‌داشتند، با شادی جیرجیر می‌کردند و داخل اتاق‌ها تلو تلوخوران راه می‌رفتند.
به همه جا سر می‌زدند. در آشپزخانه دنبال باقی مانده‌ غذاها می‌گشتند، در اطاق ناهارخوری زیر میز، خرده نان پیدا می‌کردند، در اتاق نشیمن این جا و آن جا دنبال بادام زمینی بو می‌کشیدند و یا به شکلات‌ها و شیرینی‌هایی که آدم‌ها روی میز قرار داده بودند ناخنک می‌زدند. زیباترین و بهترین جا، انبار مواد غذایی بود. هنگامی که در انبار محکم بسته نبود، همگی خود را به سرعت به داخل انبار می‌رساندند و در آن جا پنیرها را می‌جویدند، به کره ناخنک می‌زدند، کالباس را مزه مزه می‌کردند، مرباهای شیرین زردآلو را لیس می‌زدند و برش های دنبه را می‌خوردند.
بعد وقتی که خوب سیر می‌شدند، سبیل‌هایشان را می‌لیسیدند و شاد و خوشحال پوزه‌های‎ نوک تیزشان را تمیز می‌کردند.
امّا غذاهای انبار هر چه قدر هم که خوشمزه بود باز به پای آن چیزهایی که از «آسمان موش‌ها» آویزان بود نمی‌رسید. در بالاترین قسمت آشپزخانه یعنی بیست پرش موشی بالاتر از لامپ آشپزخانه، خوراکی‌های خوش‌مزه‌ای مثل کالباس‌های خوش‌طعم و تکه‌های گوشت ران و … آویزان بود.
امّا کاشی‌های دیوار آشپزخانه خیلی لیز بود و هیچ موشی قادر نبود از این دیوارها بالا برود و آنها فقط می‌توانستند به این آسمان نگاه کنند و بو بکشند.
در زمان‌های قدیم، ساندرا موشه، جدّ مادری خانواده‌ موش‌های خانه‌ خاکستری، یک بار به طور جدی سعی کرده بود از دیوار آشپزخانه بالا برود، ولی بدشانسی آورده بود و درست از وسط راه به پایین سُر خورده بود و به شدت با سنگهای سفت کف آشپزخانه برخورد کرده بود و …
موشها بعضی وقتها هم به اتاق بزرگ خانه می‌رفتند. آن جا تعداد خیلی خیلی زیادی از کتابهای کلفت، نازک، سنگین، سبک، چرمی، مقوایی و هم چنین کتابهای مصور رنگی کنار هم در قفسه‌هایی بلند قرار داشت.
کتابخانه محل بازی و تفریح موشها بود. در آن جا چیز کمی برای خوردن پیدا می‌شد ولی در عوض آنها می‌توانستند روی قفسه‌ها بدوند، پشت ردیف کتابها پنهان شوند، از کتابهای روی میز بپرند، از انبوه کتاب‌ها بالا بروند و بالاخره روی کتاب‌هایی که کج بود سُر بخورند.
بهترین تفریح موشها سفر به دور دنیا روی کُره جغرافیایی بود. این کره جغرافیایی بزرگ درست وسط کتابخانه قرار داشت. وقتی موشی از محور چوبی آن بالا می‌رفت و روی کره قرار می‌گرفت، کره خود به خود شروع به چرخیدن می‌کرد و اگر موش می‌خواست از آن بالا نیفتد مجبور بود که خیلی سریع بدود. در این صورت کره هم سریع‌تر می‌چرخید. موش‌ می‌دوید و می‌دوید، امّا در حقیقت جلو نمی‌رفت بلکه این کره بود که حرکت می‌کرد.
موش در ظرف چند ثانیه به دور دنیا می‌چرخید. با پنجه‌هایش روی چین و ژاپن می‌رفت. از اقیانوس بزرگ آرام می‌گذشت، آمریکا را زیر پا می‌گذاشت، بعد از اقیانوس اطلس عبور می‌کرد، بالاخره به پرتغال، اسپانیا، دریای مدیترانه، ایتالیا و یونان می‌رسید و در آخر با چند قدم موشی خودش را به ترکیه و روسیه می‌رساند. و بعد دوباره جهانگردی از اول شروع می‌شد. چین، ژاپن، اقیانوسِ آرام و … تا این که بالاخره موش از نفس می‌افتاد.
ویلی بالد، قوی‌ترین موش خانه‌ خاکستری بود و دم خیلی درازی داشت. او می‌توانست ۳۲ بار کره زمین را دور بزند و بعد از آن پنجه هایش را از روی آفریقا بر می‌داشت و از کره سُر می‌خورد و روی فرش نرم می‌پرید‌….»
«فردریک پرسید: «خواندن دیگر چیست؟آیا می شود آن را خورد؟»
لیلی موشه خندید و گفت:«نه ، نه! خواندن مثل پرواز کردن است. پرواز کردن از در آشپزخانه به بیرون،به آن بالا، روی درخت های باغ و دورتر و بازهم دورتر به کشورهای دورو دنیاهای دور.»

«موشی که شاه شد» نوشته ویلی فرمان را نشر آسمان خیال با ترجمه ملیحه شکوهی ، در ۱۱۲ صفحه با قیمت ۳۹۰۰ تومان منتشر کرده است. این قصه، قصه یک دیکتاتور است. دیکتاتوری که از اول دیکتاتور نبود ولی خیلی زود فهمید می‌تواند فرمانروای مطلق موش‌ها باشد. موش‌هایی که ترس چشم‌شان را کور کرده بود و وقتی ترس چشم آدم را کور می‌کند، این را هیچ کس مثل یک دیکتاتور نمی‌فهمد و از آن استفاده نمی‌برد. این قصه را هم خودتان بخوانید هم بدهید بچه‌ها بخوانند تا ترس چشم‌شان را کور نکند.
این کتاب برنده ی جایزه ی ادبیات آلمان می باشد.

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

ماه بر فراز مانیفست

معرفی یک رمان مخصوص نوجوانان :ماه بر فراز مانیفست (شناسنامه کتاب) عنوان:ماه بر فراز مانیفست …

۴ دیدگاه

 1. انسان ها ذاتا قدرت طلب هستن و به همین دلیل اگه یکی رو از اریکه قدرت به زیر بکشند باز خودشون جای اونو میگیرند و به اصطلاحی فقط این سرچشمه هست که تمیز است یاقی …
  تشکر بابت معرفی کتاب خوبتون

 2. سلام و عرض ادب
  موشی که شاه شد
  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود خیلی خوشم اومد
  مرسی واقعا.

 3. سلام
  داستان خیلی خوبی بود واقعا ممون
  به امید موفقیت های بیشتر.

 4. سلام خیلی ممنون اشتراک گذاری خیلی خوبی دارید
  استفاده کردیم از مطالب خوبتون
  موفق و پیروز باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *