پنج شنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » متفرقه » ميراث فرهنگي ناملموس
چهلستون

ميراث فرهنگي ناملموس

به نام خدا

در شهر اصفهان، در باغ موزه ی چهل ستون از 16 تا 20 مهرماه جشنواره ی ميراث فرهنگي ناملموس برپاست. ميراث فرهنگي ناملموس به جنبه‌هاي غير فيزيكي يك فرهنگ گفته مي‌شود و اغلب آداب و رسوم جامعه در يك دورهٔ زماني را دربر مي‌گيرد يا راه و روش رفتار در جامعه كه معمولاً قوانين رسمي عمومي براي كاركرد در يك فضاي فرهنگي خاص هستند. به عبارت ديگر ميراث معنوي شامل بخشي از فرهنگ ماست كه به شكل شفاهي و سينه به سينه به ما به ارث رسيده است.

اين موارد شامل ارزش‌هاي اجتماعي، سنت‌ها، آداب و رسوم و روش‌ها، باورهاي زيبايي شناسانه و معنوي، بيان هنري، زبان و ديگر جنبه‌هاي كاركردهاي انساني است. به طور كلي حفظ ميراث معنوي دشوارتر از حفظ ميراث فرهنگي مادي است.

ميراث معنوي يا به عبارت ديگر ميراث غيرملموس بخش اساسي فرهنگ هر جامعه را تشكيل مي‌دهد. تمامي آثار به جا مانده از فرهنگ‌هاي مختلف، معرف انديشه و فرهنگ معنوي حاكم بر آن جوامع مي‌باشد. در حقيقت معنويات بشر به صورت آثار مادي، فرهنگي و تاريخي تجلي مي‌يابد و جنبهٔ ملموس ميراث معنوي را ايجادمي‌نمايد. ميراث فرهنگي، حقيقت فرهنگي هر ملت است و ركن اساسي آن به شمار مي‌رود كه در حقيقت همان جوهر يا اصل فرهنگ هر قوم را تشكيل مي‌دهد. توجه به ميراث معنوي از اين نظر حائز اهميت است كه در مقابل يكسان‌سازي فرهنگي در جهان مي‌تواند مقاومت نمايد. با حمايت از فرهنگ‌هاي گوناگون و توجه به آن‌ها مي‌توان در مقابل جهاني شدن ايستادگي نمود و از هويت فرهنگي حفاظت كرد. اطلاعات بیشتر در مورد میراٍ فرهنگی ناملموس را از اینجا کسب نمایید.

جشنواره

جشنواره بين المللي ICCN بر اساس نقش مهم ميراث فرهنگي ناملموس در توسعه پايدار محلي بنيان نهاده شد. اولين جشنواره در شهر گانگ نئونگ كره جنوبي برگزار گرديد و سبب شد كه انجمن هاي محلي نيز از طريق اين فستيوال بتوانند ميراث فرهنگي ناملموس خود را به عموم نمايش دهند و بر غناي فرهنگي و اقتصادي خود بيفزايند. همچنين اين فستيوال در آينده نزديك از طريق گرد هم آوردن مردم شهرهاي مختلف از كشورهاي جهان با هويت هاي فرهنگي قوي به اهداف كنوانسيون ۲۰۰۳ يونسكو تحقق خواهد بخشيد.

 اصفهان به عنوان يك شهر علمي، صنعتي، كشاورزي و مهمتر از همه مركز فرهنگي ايران و عضو فعال سازمان ICCN، در سال ۲۰۱۴ ميزبان برگزاري دومين فستيوال بين المللي ميراث فرهنگي ناملموس برگزيده شد چرا كه در خلال اولين جشنواره و بر اساس نظر سازمان يونسكو اين جشنواره بايد در شهري كه ميراث فرهنگي ملموس و ناملموس آن متوازن باشند، برگزار گردد.

اهداف جشنواره:

· معرفي و توسعه ميراث فرهنگي ناملموس شهرهاي عضو سازمان ICCN به جهانيان و تعامل فرهنگهاي مشترك و فرهنگهاي خاص با يكديگر.

· فراهم آوردن مكاني براي گرد هم آمدن فرهنگ هاي مختلف با ميراث فرهنگي ناملموس گوناگون.

· افزايش قدرت گردشگري محلي در طول جشنواره.

· به اشتراك گذاري سياستها و اثر بخشي شركت در جشنواره در ميان اعضا.

 رشته هاي مورد پذيرش در دومين جشنواره بين المللي ميراث معنوي  ICCN ۲۰۱۴  اصفهان:

۱- هنرهاي تجسمي

۲- ورزش و بازيهاي بومي محلي

۳- موسيقي فولكلوريك

۴- صنايع دستي

۵- هنرهاي نمايشي و آييني

۶- معماري و هنرهاي تزئيني

۷- آداب و رسوم

 اجراها شامل اجراهاي روي صحنه (حدود ۲۰ تا ۳۰ دقيقه) و اجراي خياباني مي باشند.

كارگاههاي آموزشي براي گفتگوي بين فرهنگي مبتني بر احترام به تنوع فرهنگي، قابل ارائه براي جوانان و اعضاي خانواده ها برگزار گردیده است.

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

ارشمیدس

به نام خداوند جان و خرد بچه های عزیزم می خواهم شما را با ارشمیدس …

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *