یکشنبه , ۲۶ آذر ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:

نخل

به نام خدا

نخل

نویسنده:هوشنگ مرادی کرمانی

مراد پسر بچه یتمی است که در یک روستا نزد خاله اش زندگی می کند .  روزی درویشی به ده آنها می آید و یک هسته خرما را در زمین می کارد و به مراد می گوید اگر بزرگ شد درخت نخل مال تو . در روستای آنها هیچ درخت نخلی نیست و آب و هوا نیز برای پروش نخل مناسب نیست اما مراد به رشد درخت امیدوار است او هچ تصوری از شکل نخل ندارد .

قصه نخل، مانند چشمه ای است که از دل باورهای پاک و یادبودهای مذهبی، افسانه ها، مراسم و سنتهای برخی آبادیهای حاشیه کویر لوت می جوشد، از دره ها و جویبارهای پرفراز و نشیب سالهای دور می گذرد و در بستر زندگی روزمره مردم آن نواحی جریان می یابد. زندگی ای که سرشار از ایمان، تلاش، مقاومت، فقر و مبارزه در برابر طبیعت است. طبیعتی که گاه زیبا، دست و دل باز و گاه خشمگین، خسیس و بی رحم است.ساختمان قصه (که آمیزه ای است از افسانه های کهن و داستانهای امروزی) بر دوش قهرمانهایی است که گاه انسانند؛ مانند درویش خواجوی، طبیعت دوست و بیابان گرد و پسرکی یتیم که درویش با کاشتن هسته خرمایی در روستایی سردسیر (حرفی تازه و کاری غیر متعارف) دریچه ای از امید، محبت، آگاهی، کار و شکیبایی در برابر او می گشاید و گاه درخت اند؛ مانند نخل که نمادی از برکت، ایمان و سرسبزی است و در جای جای قصه های دینی از آن به عنوان درختی پر ثمر، مفید و مقاوم یاد شده است. (داستان زندگی حضرت مریم که خداوند در بیابان برای تغذیه او و کودکش حضرت عیسی (ع)، نخلی رویاند) … و سرو پیر که هویتی عرفانی و زیبا در ادبیات پربار فارسی ما دارد.
و سر انجام، قهرمان آبادی که همچنان زیر ضربه های طبیعت مقاومت می کند و زنده و سرسبز در پس کوهها و در حاشیه کویر خشک پایدار می ماند و نفس می کشد و خاطره ها را در سینه خود نگه می دارد.

کتاب برگزیده شورای کتاب کودک سال ۱۳۵۹ بوده و برنده دیپلم افتخار IBBY در سال ۱۹۸۴نیز شده است.

قسمتی از کتاب

صدای گلرخ می آمد . لالایی می خواند برای خواهر کوچولوش ، داشت خوابش می کرد :
” الا … لا … لا انار و به
خدا عمری به طفلم ده
بیا دایه ، بیا دایه
درخت گل بکن سایه
که تا طفلم بیاسایه
بیا باباش به باغش بر
تماشا سیب و نارش بر
الا… لا … لا … الا … لا… لا

نسخه پی دی اف  کتاب:             nakhlwww-irebooks-com

 

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

ماه بر فراز مانیفست

معرفی یک رمان مخصوص نوجوانان :ماه بر فراز مانیفست (شناسنامه کتاب) عنوان:ماه بر فراز مانیفست …

۴ دیدگاه

  1. بسیار عالی و بی نقص و البته دوست داشتنی!!

  2. خیلی داستان زیبایی بود، باور به اتفاق های زیبا در زندگی خیلی میتونه به ما کمک کنه و امید به آینده رو زیاد کنه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *