پنج شنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » معرفی کتاب » نويسندگان و آثارشان

نويسندگان و آثارشان

اریش کستنر

اریش کستنر شاعر، روزنامه نگار، نمایشنامه نویس و نویسنده ی کتاب های کودکان و از بنیان گذاران دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان و کتابخانه ی بین المللی کودکان مونیخ است.

کستنر در سال ۱۹۷۵ مدال هانس کریستین اندرسن را  دریافت کرد و داستان “امیل و کارآگاهان” او از آثار ماندگار ادبیات کودکان است.

اریش در آخرین سال سده نوزدهم در خانواده ای پیشه ور در شهر ورسدن زاده شد. در سال ۱۹۱۳ به مدرسه ی تربیت معلم رفت اما در حالی که تنها مدت کمی به پایان دوره مانده بود آن را رها کرد. در سال ۱۹۱۴ هنگامی که بیشتر از پانزده سال نداشت جنگ جهانی اول آغاز شد، رویدادی که او از آن به عنوان حادثه ای که کودکی او را با پایان رساند، یاد کرده است. در سال ۱۹۱۷ به خدمت سربازی فرا خوانده شد. آموزش نظامی ظالمانه و کشتارهایی که در جنگ رخ داد در او تاثیری ژرف بر جای گذاشت. کستنر پس از پایان جنگ به مدرسه بازگشت و توانست کمک هزینه ی تحصیلی به دست آورد.

در پاییز ۱۹۱۹ کستنر وارد دانشگاه ورسدن شد و در زبان و ادبیات آلمان، تاریخ، فلسفه و تاریخ نمایش به تحصیل پرداخت. در این دوران به نوشتن مقاله پرداخت و با چاپ نوشته هایش در روزنامه ها هزینه تحصیل و زندگی خود را بدست آورد. اما مقاله های انتقادیش سرانجام سبب شد از کار برکنار شود و به ناچار با نام مستعار به چاپ آثارش ادامه داد. در سال ۱۹۲۸ نخستین مجموعه سروده هایش را منتشر کرد. در پاییز همان سال شناخته شده ترین داستانش برای کودکان به نام “امیل و کارآگاهان” را منتشر کرد که دو میلیون نسخه از آن در آلمان فروخته شد. این داستان تاکنون به پنجاه و نه زبان ترجمه شده است. کستنر در سال ۱۹۳۳ “امیل و سه دوقلوها” را در ادامه ی آن نوشت. بنا به گفته ی پیتر هانت داستان “امیل و کارآگاهان” داستان های پلیسی را به دنیای ادبیات کودک معرفی کرد. از بسیاری از داستان های اریش کستنر فیلم ساخته شده است. یک سال پس از درگذشتش در سال ۱۹۷۴ سازمان و جایزه ای به نام او بنیان گذاری شد و در سال ۱۹۹۹ نیز موزه ی اریش کستنر درباره ی آثار و زندگی او بنیان گذاری شده است.

اریش کستنر در دوران نازی ها اجازه ی چاپ آثارش را نداشت اما هرگز سرزمین آلمان را ترک نکرد و به کار نوشتن ادامه داد. آثار او در زمینه های گوناگون مجموعه ی بزرگی را تشکیل می دهد که سهم بزرگی از آن آثاری است که برای کودکان و نوجوانان آفریده است. او در سال ١٩٦٠ به سبب مجموعه آثاری که برای کودکان و نوجوانان آفریده است موفق به دریافت مدال هانس کریستین اندرسن شد. از نوشته های او کتاب فلفلی و آنتوان، خواهران غریب، کلاس پرنده، امیل کارآگاه می شود، امیل و سه پسر دوقلو، وقتی که من بچه بودم، دایی من فرانس، هر چیزی دردسرهای خودش را دارد، سی و پنجم ماه می و …  او به فارسی برگردانده شده است.

منبع:

برگرفته از کتاب “کلاس پرنده”

اریش کستنر
جاناتان سویفت

جاناتان سویفت  نویسنده ی سفرهای گالیور، از آثار ماندگار و ارزشمند ادبیات کلاسیک دنیاست.

پیش از شهرت سویفت به عنوان نویسنده ی این اثر، لطیفه ها، معما ها و شعرهایش مانند “شهر باران” و “جشن اورورک” ازگلچین های پرطرفدار ادبیات کودکان بود. او یکی از چیره دست ترین نویسندگان ادبیات انگلیسی است. سویفت هجو نویس، شاعر و نویسنده ی رساله‌های سیاسی است. ازدیگر آثار با ارزشش می‌توان “قصه یک معاند ” (۱۷۰۴) و” پیشنهاد مودبانه”(۱۷۲۹) را نام برد.
جاناتان سویفت در سال ۳۰ نوامبر ۱۶۶۷در دوبلین به دنیا آمد. اطلاعات زیادی از دوران کودکی او در دست نیست و گاه اطلاعات موجود در این زمینه  با هم همخوانی ندارد. پدرش ۷ ماه پیش از تولدش درگذشت و مادرش نگهداری از او را به خانواده پدرش سپرد. در سال ۱۷۰۲ از کالج ترینیتی دوبلین دکترای الهیات گرفت. سپس با “قصه ی یک معاند” و “جنگ کتاب ها” در سال ۱۷۰۴ نویسندگی را آغاز کرد.
سویفت پس از شرکت در جنگ‌های استقلال ایرلند (جنگ های میان ایرلند و انگلیس که از۱۵۳۴ تا ۱۹۴۹ به طول انجامید)، به انگلستان رفت و به فعالیت سیاسی پرداخت. در بازگشتش به ایرلند، ریاست کلیسای جامع سنت پاتریک دوبلین را به ‌عهده گرفت و در همین دوران آثار زیادی را پدید آورد. “سفرهای گالیور” با نام اصلی “سفر به چندین کشور دورافتاده دنیا، در چهار قسمت، توسط لموئل گالیور، پزشک و سپس ناخدای چندین کشتی” در سال ۱۷۲۶ چاپ شد. “سفرهای گالیور” اثری است درباره توحش، عریانی و شکنندگی انسان ها و احمقانه بودن نظریه اصالت نفس و زیر سوال بردن خرد دوره روشنگری.
در سال ۱۷۷۹ نیوبری “ماجراهای کاپیتان گالیور، درسفردریایی به جزیره لیلی پوت و برابدینگنگ” را چاپ کرد. از اقتباس های جالب توجه، می توان کتاب های جیبی اسکاتلندی (۱۸۲۹) و نسخه دیگری که برای آموزشگاه ها چاپ شده بود (۱۹۳۵) و “گالیور کودکان”  با تصویرگری ویلی پگانی (۱۹۳۵) را نام برد. بیشتر ترجمه ها برای کودکان، با حذف طنز اثر، بر ماجراجویی و روح فانتزی آن تاکید می کنند و تنها شماری از آن ها تمام بخش های اثر اصلی را دارند. با این همه  گالیور به صورت اثر مناسب سازی شده برای کودکان ماندگار شد. این داستان ماجراجویانه برای فیلم سازان نیز جذاب و پر کشش بوده است.
دیوید فلشردر سال ۱۹۳۹ اولین انیمیشن (پویانمایی) از سفرهای گالیور را ساخت. از این میان “سه جهان گالیور” (۱۹۵۹) به خاطر آهنگسازی برنارد هرمان و نسخه ساخته چارلز ستوریگ (۱۹۹۶) به سبب صحنه های ویژه اش، در خور  توجه اند.

جاناتان سویفت
جانی روداری

جانی روداری شاعر، روزنامه‌نگار و یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان کودک و نوجوان ایتالیا است. او به نوشتن برای کودکان و نوجوانان عشق می‌ورزید: «دوست دارم مرا نویسنده کودکان بدانند!»
کتاب های او به زبان های بسیاری ترجمه شده است. ماجراهای پیازچه، کیک آسمانی، بنفشه ای در قطب، دختری که نمی خواست بزرگ شود، همه چیز با یک تمساح شروع شد، داستان های تلفنی، داستانک های آلیس آثاری است که از روداری به فارسی ترجمه شده است.
جانی روداری در سال ۱۹۲۰ در دهکده‌ای در شمال ایتالیا به دنیا آمد. در سال ۱۹۳۸ از مدرسه‌ی تربیت معلم فارغ‌التحصیل شد. او در آغاز جوانی پس از شناخت آثار داستایوفسکی و نویسندگان و فلاسفه‌ی آلمانی زبان کتابی به نام «دفتر فانتزی‌ها» درباره‌ی هنر داستان‌نویسی نوشت. جانی روداری، سال ١٩٥٠ به رم دعوت شد تا سردبیری «آبادگر»، هفته‌نامه کودکان را بر عهده بگیرد. در سال ۱۹۵۱ کتاب‌های «ترانه‌های کودکانه» و «ماجراهای پیاز کوچولو» را انتشار داد. یک سال بعد ازدواج کرد و در سال ١٩٥٧ صاحب دختری به نام «پائولا» شد. در همین سال در آزمون روزنامه‌نگاری حرفه‌ای پذیرفته شد؛ اما سرانجام تصمیمی گرفت که تمام زندگی‌اش را تحت‌الشعاع قرار داد. او کار کردن به عنوان نویسنده کودک را بر کارکردن به عنوان روزنامه‌نگار ترجیح داد.
از آنجا که برای کار در زمینه‌ی ادبیات کودکان به صورت علمی اشتیاق فراوان داشت، به مطالعات عمیق در زمینه‌ی تعلیم و تربیت و مسایل آموزشی کودکان پرداخت. علاوه بر این، خود شخصاً به مدرسه های ابتدایی می‌رفت و داستان‌های منتشر نشده‌اش را برای بچه‌ها می‌خواند تا نظرات آن ها را بشنود و بارها پس از شنیدن نظرات بچه‌ها، داستان را کاملاً تغییر می‌داد.
جانی روداری تنها نویسنده ی ایتالیایی است که توانست در سال ۱۹۷۰ جایزه‌ی «هانس کریستین آندرسن» را به دست آورد. در سال ٢٠١٠ در چهل و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب کودک بولونیا بزرگداشتی برایش برگزار شد.
او مشاهده گر دقیق واقعیت‌ها و قصه‌پردازی ماهر درباره ی آن ها بود. به نظر او، قصه‌ها، ترانه‌های بچه‌گانه و داستان‌های کودکان همه بازگویی واقعیت‌های کوچک و بزرگ روزانه‌ای است که در جامه‌ی فانتزی عرضه می‌شوند. او می‌گوید: «فانتزی … وسیله‌ای است اجتناب‌ناپذیر برای شناخت واقعیت و تغییر آن با طرح‌های انسانی. فانتزی به همه کس تعلق دارد نه فقط به آن هایی که از آن حرفه‌ای برای خود می‌سازند.» دعوت به فانتزی از طرف روداری به معنای تکان دادن عادات روزمره و تکراری است که می‌تواند تفکر را نابود سازد.
روداری معتقد بود که فانتزی یک کودک نباید به عنوان نماینده‌ی یک دنیای غیر واقعی تلقی گردد و یا این که تصوراتی به شمار آیند که در عمل وجود ندارند یا در آینده نیز وجود نخواهند داشت … بلکه باید به عنوان نشانه‌ای از امکانات نهفته از یک خلاقیت نو و واقعیتی که باید به وجودش آورد – واقعیتی کاملاً انسانی – پذیرفته شود. در یک کلام، روداری موفق می‌شود که از تمام آدم‌ها، زندگی آن ها و مسایلشان سخن به میان آورد و موفق می‌شود از تمام آن چیزهایی که هر روز احاطه‌مان کرده‌اند و ما را به فکر می‌اندازند صحبت کند.
روداری در روز ۱۵ آوریل ۱۹۸۰ درگذشت. بچه‌هایی که روداری سراسر زندگی‌اش را برای آنها وقف کرده بود و او را از طریق آثارش شناخته بودند و عمیقاً دوستش داشتند، برای آخرین بار به دیدار او شتافتند. بچه‌ها گرد تابوت او حلقه زدند و تکه کاغذهایی را که در آنها جملاتی برای روداری نوشته و یا نقاشی‌هایی را که کشیده بودند روی تابوتش گذاشتند.
روداری طرفدار صلح  و ازمخالفان جنگ است:
«کارهایی هست برای روز / مثل شستن دست‌ها، درس خواندن، بازی کردن/ میز ناهار را چیدن/ کارهایی هست برای شب/ مثل چشم‌بستن و خوابیدن/ رویاهای شیرین داشتن/ گوش‌هایی برای نشنیدن/ کارهایی هست برای هیچ‌وقت/ نه روز، نه شب/ نه در دریا، نه در خشکی/ مثلاً برپا کردن جنگ!»

جانی روداری
شارل پرو

شارل پرو، نویسنده، شاعر، مدیر و عضو فرهنگستان فرانسه، از نخستین گردآورندگان و بازنویسان قصه های پریان به شمار می رود. از بهترین آثارش می توان “شنل قرمزی”، “زیبای خفته”، “سیندرلا”، “گربه ی چکمه پوش”، “ریش آبی” و “بند انگشتی” را نام برد.

شارل پرو تنها یازده قصه ی پریان نوشته است که همه ی آن ها از آثار کلاسیک و محبوب کودکان است. تاکنون هزاران نسخه ی گوناگون از قصه های پرو برای کودکان و بزرگسالان چاپ شده است که اغلب با قصه های گریم اشتباه گرفته می شوند و یا با آن ها آمیخته شده اند.
شارل پرو در سال ۱۶۲۸ در خانواده ای مرفه و شناخته شده در پاریس زاده شد. تحصیلاتش را در کالج بووه (نزدیک سوربن) در سال ۱۶۳۷ آغاز کرد. در پانزده سالگی مدرسه را نیمه رها کرد و یادگیری را به شیوه ی خودآموز ادامه داد و توانست با موفقیت رشته ی حقوق دانشگاه اورلئان را بگذراند. پس از ۳ سال وکالت، کار خود را رها کرد و به عنوان منشی نزد برادرش که مأمور مالیات پاریس بود، به کار پرداخت. در این مدت چند شعر منتشر کرد و کم کم به ادبیات گرایش یافت.
پرو طرفدار ادبیات مدرن بود. اندیشه های مدرنیستی پرو در سروده ها، نوشته ها و قصه های پریانش آشکار است. از ۱۶۹۶ پرو بازنویسی قصه های عامیانه را آغاز کرد. او این قصه ها را برای بزرگسالان نوشت زیرا در آن دوران در فرانسه ادبیات کودک وجود نداشت. قصه های پرو پس از ترجمه به زبان های اروپایی در سده ی هژدهم به ادبیات کودکان راه یافت. در این ترجمه ها، قصه ها اغلب خلاصه شده و با سلیقه ی عامه سازگار شده بودند و کودکان به آسانی می توانستند آن ها بخوانند. در سده ی نوزدهم به شکل کتاب های تصویری برای کودکان منتشر شدند و بخشی از میراث ماندگار کودکان فرانسه و جهان شدند.

شارل پرو
منبع: كتابك
http://ketabak.org/tarvij/node/775

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

پیش از بستن چمدان(معرفی کتاب)

رمان نوجوان عنوان: پیش از بستن چمدان نویسنده: مینو کریم زاده ویراستار: شراره وظیفه شناس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *