پنج شنبه , ۲۸ دی ۱۳۹۶
جدیدترین شعرها و مطالب:
خانه » متفرقه » کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی چیست؟

به نام خدا

در مجتمعی که مینا و خانواده اش زندگی می کردند، دختربچه ای زندگی می کرد که وقت راه رفتن می لنگید و دست و پایش می لرزیدند. مینا هر روز او را می دید که همراه مادرش از خانه خارج می شود و چندساعت بعد به خانه برمی گردند. مینا دلش می خواست با آن دختربچه حرف بزند ولی خجالت می کشید. یک روز مینا جلوی در مجتمع ایستاده بود و منتظر بود تا پدرش به خانه برگردد. دختربچه و مادرش هم آمدند و می خواستند داخل  مجمتع بروند. مینا به مادر دخترک سلام کرد. مادر با مهربانی جوابش را داد و گفت:«چه دختر باادبی! دخترکوچولو اسمت چیه؟» مینا جواب داد:«مینا». مادر به دخترخودش اشاره کرد و گفت:« این هم دخترمنه. اسمش زهراست.» زهرا به مینا نگاه کرد و لبخند زد و دست لرزانش را به طرف او دراز کرد تا دست بدهد. مینا دست لاغر و استخوانی زهرا را در دست گرفت و لبخند زد. زهرا هم لبخند زد وکمی از آب دهانش بیرون ریخت. مادرش با دستمال دور دهان او را پاک کرد و گفت:« زهرا را برده بودم کاردرمانی. کمی خسته است اما روزهای دیگه اگر کاری نداشتی از  مادرت اجازه بگیر و بیا با زهرا بازی کن، باشه؟» مینا سرش را تکان داد، یعنی باشه. بعد هم زهرا و مادرش خداحافظی کردند و داخل مجتمع رفتند. چند دقیقه ی بعد پدر مینا هم آمد. مینا سلام کرد و دست پدر را گرفت و به آپارتمانشان رفتند. مینا برای پدر ومادرش گفت که زهر  را دیده و با او و مادرش حرف زده است. مینا می خواست بداند کاردرمانی چیست. پدر او را از برایش توضیح داد که کاردرمانی چیست. شما هم اگر می خواهید در مورد کاردرمانی بیشتر بدانید مقاله ی زیر را  بخوانید.

این مقاله از ایران ارتوپد انتخاب شده است.

کاردرمانی چیست؟

نویسنده: دکتر مهرداد منصوری “متخصص ارتوپدی”

کاردرمانی Occupational therapy شاخه ای از علوم پزشکی است که هدف آن بازپروری فرد به گونه ای است که بتواند بطور مستقل زندگی کند، مولد باشد و از زندگی خود لذت ببرد. فردی که طرف کاردرمانی است کسی است که به علت بیماری، تصادف یا مسن شدن توانایی های طبیعی را که افراد دیگر دارند نداشته یا آنها را از دست داده است.

۳۹۱۳_origکمک کاردرمانگر به یک کودک مبتلا به معلولیت ذهنی

بچه هایی که به علت مشکلات مادرزادی توانایی های طبیعی را ندارند، کسانی که به علت عقب افتادگی های ذهنی نمیتوانند کارهای معمولی را انجام بدهند، افرادی که به علت افزایش سن و ناتوانی های ناشی از آن در مراقبت از خود دچار مشکل شده اند، کسانی که به علت آسیب های ناشی از تصادف نمیتوانند فعالیت های شغلی خود را مانند قبل انجام بدهند و بسیاری افراد دیگر میتوانند از کمک یک کاردرمانگر استفاده کنند.

 

کاردرمانگر Occupational therapist به فرد ناتوان یاد میدهد که چگونه از خود مراقبت کند، به چه صورت کار کند و چگونه تفریح کند. به وی آموزش میدهد تا یاد بگیرد چگونه غذا بخورد، لباس بپوشد، حمام برود، غذا درست کند و کارهای خانه و مدرسه و محل کارش را انجام دهد.

 

کاردرمانگر هر چیزی را که مانع انجام فعالیت های طبیعی شخص باشد تغییر میدهد. وی در محیط زندگی و کار فرد تغییراتی میدهد تا وی بهتر بتواند زندگی کند. در نوع کار شخص تغییراتی میدهد تا بهتر بتواند از عهده وظایف محوله خود برآید. ابزارهای خاصی به فرد میدهد تا وی با کمک آنها بتواند بهتر کارهایش را انجام دهد و مهارت های فرد را در انجام فعالیت هایش افزایش میدهد.

 

یک کاردرمانگر آموزش های لازم را دیده است تا با فردی که از لحاظ ذهنی قدری کند است و یا مشکلات عاطفی مانند افسردگی یا اضطراب دارد برخورد مناسب داشته و او را آماده یک زندگی بهتر کند.

 

کاردرمانی میتواند به بچه هایی که مشکلات زیر را دارند کمک کند

 

بیماری های مادرزادی و آسیب های موقع تولد

 

مشکلات حسی

 

آسیب های مغز و نخاع

 

مشکلات یادگیری

 

اوتیسم

 

روماتیسم مفصلی

 

اختلالات ذهنی و رفتاری

 

مشکلات ارتوپدی

 

تاخیر در رشد

 

بعد از عمل جراحی

 

سوختگی

 

اسپاینا بیفیدا

 

قطع عضو

 

سرطان

 

آسیب های شدید دست

 

ام اس، فلج مغزی

 

یک کاردرمانگر به کودک کمک می کند تا

 

مهارت های دستی خود را بهتر کرده و بتواند چیز ها را با دست خود بگیرد و رها کند و یا بتواند بهتر بنویسد

 

ارتباط بین چشم و دست خود را بهتر کند. بطور مثال با توپ بهتر بازی کند

 

کودکانی که مشکلات یادگیری دارند بتوانند کارهایی مانند حمام رفتن، لباس پوشیدن، شانه کردن موی سر، مسواک زدن، غذا خوردن توالت رفتن و بسیاری کارهای دیگر را بهتر انجام دهند

 

کودکانی که مشکلات رفتاری دارند بتوانند بهتر خشم خود را کنترل کنند

 

بتوانند از وسایلی مانند ویلچر و عصا بهتر استفاده کنند

 

کودکانی که مشکلات تمرکز دارند بتوانند مهارت های اجتماعی خود را بهتر کنند

 

کاردرمانگر ها در سازمان های بهزیستی، بیمارستان ها، مراکز بازپروری، مراکز پرستاری و مراکز اجتماعی کار میکنند.

درباره ی مهری طهماسبی دهکردی

به نام خداوند جان آفرین حکیم سخن در زبان آفرین دوستان خوبم سلام.به وب سایت ترانه های کودکان خوش آمدید. من مهری طهماسبی دهکردی،آموزگار بازنشسته ساکن اصفهان هستم.25 سال در آموزش و پرورش خدمت کردم.آخرین مدرک تحصیلی من کارشناسی علوم تربیتی با گرایش کودکان استثنایی است.از سال 1385 که بازنشسته شدم، برای کودکان و نوجوانان شعر و داستان نوشتم.ابتدا در وبلاگم به نشانی http://taranehaykoodakan.blogfa.com/ می نوشتم ولی چندسالی است که در این وب سایت به کارم ادامه می دهم.تمام شعرها و داستان ها سروده و نوشته های خودم هستند به جز آنهایی که نام شاعر یا نویسنده و منبع دیگری ذکر گردیده است.امیدوارم با نوشتن شعر و داستا ن و مطالب دیگر بتوانم خدمتی به کودکان و نوجوانان که آینده سازان کشورمان هستند،انجام بدهم.با آرزوی موفقیت برای هموطنان عزیز و تمام خوانندگان وب سایت ترانه های کودکان..مطالب این بلاگ دست نوشته های شخصی هستند. استفاده از آن ها بدون اطلاع نویسنده و بدون ذکر منبع، غیر اخلاقی است. *این سایت درستاد ساماندهی پایگاههای اینترنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است.* ایمیل: ***** info@tkoodakan.net ******************** mehri_t127@yahoo.com ******************** شماره همراه مدیر وبلاگ: 09380431611 ****************************** ارتباط با ما در تلگرام: 09362904006 کانال تلگرام ما:tkoodakan@ لینک جوین تلگرام ما: https://telegram.me/joinchat/CuvhZz4W5A9TG5rOneTEJA

همچنین ببینید

ارشمیدس

به نام خداوند جان و خرد بچه های عزیزم می خواهم شما را با ارشمیدس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *